Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
Jste zde: úvodní stránka » znalosti » programovaci-sw » visual-basic

Visual Basic

základní informace o tomto programovacím jazyku

Proč Visual Basic

Hlavní je, že v něm programují kolegové v mateřské firmě.

visual-basic logo

Důvod proč jsem na přešel na Visual Basic (i když doposud jsem využival Delphi) jsou zéjmena, že naši kolegové v německu v něm mají rozběhané nějaké aplikace. A když se chci bavit na úrovni nemůžu argumentovat, že v Delphi to jde. Musím mí záruku a vědět, že to jde i ve Visual Basicu. Navíc je Visual Basic obsažen i v Excelu. Tak když tvořím výpočtové programy (teda spíše takové pomůcky) může opět využít svých znalostí. Programování je ve visual Basicu velice intuitivní. Nejdůležitější je jaksi mít ponětí o vývojových diagramech a jak počítače pracují (tzv. algoritmus). Pak již ten jazyk není až tak důležitý...


Jak začít programovat ve Visual Basicu

Stačí koupit programový produkt Visual Basic (tuším, že pro soukromé použití je zdarma) (nutno ověřit na stránkách Microsoftu). Případně můžeme použít okleštěnou verzi, která je k dispozici v Microsoft Office. Pak si stačí sednout k počítači a otevřít Help (opět u produktu k dipozici) a začít zkoušet programy. Komu nevoní angličtina (holt kvůli pár bláznům, mircosoft vyvojářské nástroje nebude překládat) tak si sežene nějaký manuál a může začít. Nebo si pročítat moje poznámky. Snad mu také k prvotnímu pochopení programování ve Visual Basicu pomohou.

visual-basic

Základy Visual Basicu

Visual Basic je programovací jazyk vytvořený společností Microsoft. Pracuje v operačním prostředí Windows. Programování je velice jednoduché a intuitivní.

  • základní kostra - Vytvoříme , tj. tlačítka, okna, seznamy.
  • Přiřazení úkolu - aneb napsání kodu, co má které tlačítko dělat.
  • Ošetříme chyby - aby nějaký "blkbec" místo čísla nezadával písmenka
  • Zkontrolujeme - zda to dělá co má
  • Zkompilujeme - a je hotovo :)

Formulář - aneb vytvoření kostry

Základním prvkem ve Visual Basicu je formulář. Je to onen tečkovaný obdélník. Do něj vkládame tlačítka, popisky, seznamy, zaškrtávací pole, a další věci. Prvek stačí vybrat z Tools palety. Po umístění mu můžeme měnit vlastnisti, jeho název, velikost atd. Z vlastní zkušenosti doporučuji mit rozvrh co a kde umístit včetně popisku jak které tlačítko a prvek nazvat. Stalo se mi že po naprogramování a změně nazvu sjem si programek rozhodil a nefungola jak fungoval před přejmenováním.

Psání kodu ve Visual Basicu

Stačí kliknout na prvkek otevře se nám okno ve kterém bude napsáno něco takového jako Private Sub ..... (cmdTlacitko.click()) a ukončeno to je řádkem End Sub, kod napíšeme do prostoru mezi těmito slovy. Visual basic nam ulehčí psaní. Při psaní doporučuji používat baletor k grafickému oddělení (uvidíte, že u složitějších programů se to velmi hodí), dále doporučuji nepoužívat diakritiku (což je vidět v mých člancíh jaksi zapomínám na intepuknční znaménka), a jako poslední doporučení mám hojné použivaní komentářů. Je to sice práce navíc, ale pochopíte po roce když musíte upravit svůj program (teď vám to je jasné pročjse to napsali zrovna takto, ale po roce).

Ošetření chyb

Toto je asi nejsložitější část z programování. Musíme tak nějak postihnout všechny možné varianty. Např: Budeme potřeba zadávat věk, někdo zadá 10, někdo 10,2, někdo nám napíše deset. No a již tam maáme místo číselného údaje text a s tím si musíme poradit.

Kontrola správnosti

Zda program počíta co má, zda se nám nezacykluje a další podobné nesrovnalosti. Pokud budete programovat tak příjdete na množství chybiček, u kterých nebudete vědět proč to tak dělá, když to má dělat jinak. Z vlastní zkušenosti vím, že nad tímto strávite hodiny a hodiny času i když nakonec zjistíte, že jde o triviální problém, který budete mit veřešen za minutu. Ale přijít na to spravné řešení...

Kompilace

Když vše funguje stačí program skompilovat a máme *.exe soubor, který můžeme dát k dispozici.

Související články o Visual Basic

| článek zveřejněn: 25.5.2006 |

Z fotogalerie

svatba aneb klavir v lese
více fotek ve fotogalerií
 

Novinky

1.1.2010
nový web o MS Office -

14.4.2009
SPS 2008 - opožděně pár fotek z jednoho zajímavého veletrhu

5.4.2009
Makro MS Excel – práce s listy po zimním spánku se začínám probouzet :)

více novinek viz. historie
 

Poděkování

Děkuji
za návštěvu a přeji ať zde nalezne vše co potřebujete...
 

Stránky o elektrotechnice, programování (PHP, DELPHI, CSS, XHTML, SEO), projektovém a time managementu.
RSS 2XHTML 1.1 | CSS | Email na autora: pavel@lasakovi.com | Copyright: Pavel a Danka 2005 | 18486 |

TOPlist

Doporučuji: Dana Lasáková, advokátní kancelář - Brno a Jak na Excel