Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
Jste zde: úvodní stránka » znalosti » konstrukcni-sw » cad-systemy

Strojirenské CAD systémy

aneb od prkna kk 3D modelovacím systémům

Úvod do CAD systémů

Na našem trhu je celá řada konstrukčních systému pro strojírenství. Hlavním posláním konstrukčních systému je ulehčení práce. Že tyto produkty zvládají práci ve 2D, 3D nikoho nepřekvapí, daleko důležitější už je zda zvládají (a jak) strojirenské výpočty, prezentační schopnosti (animace, vizualizace), publikovaní na webu (ať už jako videosoubor třeba ve Flaschi, či videosoubor) a v neposlední řadě schopnost týmové spolupráce a spáva výkresu (PDM/PLM) napojení na CNC stroje a řada dalších vychytávek

Základní představitelé:

  • AutoCAD
  • AutoCAD Mechanical
  • Autodesk Inventor
  • Catia V5
  • Pro/Engineer
  • Solid Edge
  • Solid Works
  • Turbo CAD
  • VariCAD

AutoCAD

Dnes již legenda mezi konstrukčními programy kdo by na AutoCADu nezačínal. Osobně jsem začínal na verzi 13. (Když to srovnám s dnešním stavem, a schopnostmi dnešního SW pokrok šel milovým krokem dopředu) Základní verze se vešla na jednu disketu (oproti dnešnímu 1DVD), uměla jen anglicky (alespoň se člověk přinutil učit anglicky nevadilo). Dnešní verze AutoCAD 2006 (označována podle roku vzniku) je při pomoci konstruování a modelování velice dobře vybaven. Kdysi bylo nutno pro speciální triky využít AutoLisp což dnes není potřeba.

Jen tak na okraj z práce v tomto programu mám certifikát (bylo to na verzi AutoCAD 2004)

AutoCAD Mechanical

Nadstavba pro základní verzi AutoCADu, Vylepšení konstruování ve 2D a 3D.

Autodesk Inventor

Už se podobá klasickým 3D produktům a logice 3D modelování v těchto produktech. Umožnuje jednoduchým způsobem konstruovat velké a rozsáhle celky. Obsahuje knihovnu normalizovaných dílů a součásti. A co jsem četl tak i modul pro pevnostní výpočty (označován MKP), tato technologie by měla být postavena na technologií ANSYS. Spolupracuje s PDM/PLM (funkce pro správu, výkresové dokumentace)

Vcelku efektně má zpracované prezentace (video), včetně vykreslovaní fotorealistických fotek produktů (ať se mají manažeři na co koukat :)

Catia

Opět jedna z legend, hlavně v automobilovém a leteckém průmyslu. Je to plně integrovaný produkt CAD/CAM/CAE. Je to modulární systém existuje cca 150 modulů. Velice propracované je vizuální inženýrství na bázi MKM (aby se nemuselo vyrobit auto tak se naboura jen vizuálně, až když "boura optimálně, vyrobí se skutečné). Další vychytávka je tzv. Human Engineering) prostě digitalní človíček kterým je možne simulovat, chování skutečného člověka ve vyvýjeném produktu (jak se nám bude sedět v sedadle)

To že má Catia propracovaný systém normalizovaných dílu netřeba zdůrazňovat. Stejně tak jako propracovanou spolupráci s PDM/PLM. K tomu využívá produktu SmarTeam a Enovia. Taktéž je velice dobře zvladnutá prezentace, jako zrpůhledňování, rozpady sestavy atd. (je vidět, že tento produkt je nosným pilířem společnosti.

Pro/Engineer

Opět komplexní plně parametrický konstrukční systém. Pokrývvá celou oblast od průmyslového designu, konstrukce (díly i sestavy), simulace a analýzy, konstukce nástrojů a nářadí, CNC výroby, včetně vizualizace a integrace s PLM a ERP systémy.

Jako konkurenci i tento obsahuje rozsáhlé knihovny, vyhodou bezplatný přístu k databazi cca 30 milionů dílů (obrovska vyhoda, i jako reklama)

Taktéž je perfektně zpracovana možnost prezentací, simulací, analýz. Je možnost snadného převedení do *.jpg *.mpge

SolidEdge

Popis v přípravě. Produk primárně určen pro návrh strojírenských konstrukcí

SolidWorks 2006

více v samostatném článku SolidWorks

Velice perfekní program, viz informace v samostatném článku. Kromě AutoCADu jsem měl možnost pracovat s tímto systemem. Obsahuje několik vyhytávek jako eDrawings (publikace dat dispozici data s uchraněním našeho know how (reklama pro naši firmu).

Turbo CAD

Popis v přípravě.

VariCAD

Popis v přípravě.

| článek zveřejněn: 11.5.2006 |

Z fotogalerie

svatba aneb klavir v lese
více fotek ve fotogalerií
 

Novinky

1.1.2010
nový web o MS Office -

14.4.2009
SPS 2008 - opožděně pár fotek z jednoho zajímavého veletrhu

5.4.2009
Makro MS Excel – práce s listy po zimním spánku se začínám probouzet :)

více novinek viz. historie
 

Poděkování

Děkuji
za návštěvu a přeji ať zde nalezne vše co potřebujete...
 

Stránky o elektrotechnice, programování (PHP, DELPHI, CSS, XHTML, SEO), projektovém a time managementu.
RSS 2XHTML 1.1 | CSS | Email na autora: pavel@lasakovi.com | Copyright: Pavel a Danka 2005 | 4651 |

TOPlist

Doporučuji: Dana Lasáková, advokátní kancelář - Brno a Jak na Excel