Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
Jste zde: úvodní stránka » znalosti » konstrukcni-sw » autolisp

AutoLisp

AutoLisp pro AutoCAD

Programování pro a v AutoCadu (Co je to AutoCad ví asi každý). Pokud nepouživáme propracovanější CAD systémy jako SolidWorks, či Catie. Případně pokud si chceme ušetřit práci můžeme mnohu příkazu které stále opakujeme naprogramovat v AutoLispu (podobné programovani jako v PHP nebo Pascalu). Dle mě je struktura jazyka jednoduchá a není problém se ji vcelku rychle naučit.

Kde AutoLisp najít?

Nejjednodužší je napsat do příkazové řádky EDIT a po stisku Enter se otevře okno kde zadáme jméno souboru pod kterým chceme náš "program" uložit. Po ukončení programovaní je nutno program uložit (třeba pod názvem muj-nazev.lsp). Nesmíme na to zapomenout jinak o data příjdeme.

Jak spustit program v AutoLispu?

Pokud se nám povedl program naprogramovat stačí do příkazové řádky napsat (load "muj-nazev.lsp") a potvrdíme Enter (jak jinak).

Syntaxe příkazů

Na rozdíl od PHP příkazy se neukončují středníkem, ale jsou jen v zavorkách (). Příklad: (nazev-prikazu), další výhodou je, že lze vnořovat více příkazu do sebe (podobně jako v PHP). Příklad: (nazev-prikazu (nazev-jineho-prikazu (nazev-dalsiho-prikazu))). Z osobnich zkusenosti doporucuji psat bez interpunkce, nejen prikazy, ale i různe poznamky. Poznánky se píši za středník.; příklad ; moje poznámka. Další jsou komentáře co se nám budou zobrazovat ty se píší do uvozovek "" příklad "Zadej delku odvesny:", nebo "Vypoctena plocha je:". Proměné se definuje kličovým slovem setq. Matematické operace (operand číslo1 číslo2) příklad (* delka vyska), teda pokud jsme pred tim do promenych delka a vyska ulozili nejaká čísla

Příklad

(setq strana (getdist "Zadej delku strany ctverce: "))
(setq obsah (* strana strana))

Upozornění

Již je tomu nějaký rok co jsem AutoLisp použival k programování, ale není problem se tomu opět doučit. Chceteli více informaci, prosim zkuste něco najít na internetu než se mi o tomto programu podaří napsat více. Děkuji za pochopení.

| článek aktualizován: 27.4.2006 |

Z fotogalerie

svatba aneb klavir v lese
více fotek ve fotogalerií
 

Novinky

1.1.2010
nový web o MS Office -

14.4.2009
SPS 2008 - opožděně pár fotek z jednoho zajímavého veletrhu

5.4.2009
Makro MS Excel – práce s listy po zimním spánku se začínám probouzet :)

více novinek viz. historie
 

Poděkování

Děkuji
za návštěvu a přeji ať zde nalezne vše co potřebujete...
 

Stránky o elektrotechnice, programování (PHP, DELPHI, CSS, XHTML, SEO), projektovém a time managementu.
RSS 2XHTML 1.1 | CSS | Email na autora: pavel@lasakovi.com | Copyright: Pavel a Danka 2005 | 4986 |

TOPlist

Doporučuji: Dana Lasáková, advokátní kancelář - Brno a Jak na Excel