Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
Jste zde: úvodní stránka » znalosti » graficky-sw » gimp-2-uvod

Gimp 2

... aneb bezplatná alternativa k Photoshopu ...

Co je Gimp 2?

GIMP 2.0 : úvodní obrazovka

Gimp je program pro zpracování grafiky. Jako alternativní náhrada k "drahému" Photoshopu (Gimp dokáže téměř vše co Photoshop). Kdysi pouze pod Linuxem, v současnosti běhá i pod Windows. A pro běžné uživatelé je dostačující. Přiznejme si, kdo z těch co má nainstalován Photoshop ho má legálně? A využívá plně jeho možností? Většinou jen částečně upraví fotku. (Mnohdy by na to stačil o Google Picasa).

Proč Gimp 2

1. Začít používát legální software.

Výhodou je, že si poradí i se soubory s Photoshopu, takže nic nebrání přejít na tento software (pokud nemáte legální Photoshop).

2. Ušetřit

Pokud se rozhodujete zda si koupit Photoshop. Doporučuji zvážit, zda se vám opravdu vyplatí. Třeba vám bude vyhovovat Gimp, který máte bezplatně.

3. Gimp zvládne téměř vše co Photoshop.

Tvrdí to mnoho článků. Photoshop jsme kdysi zkoušel ve škole, ale nenadchnul mě. Cirka měsíc (9.9.2007) se Gimpem zabývám a zatím jsem spokojen.

Proč se o Gimp 2 zajímám?

V práci je potřeba vytvořit propagační materiály (MSV 2007 se blíží). Než mi grafik dodá ořezaný obrázek, chvílí to trvá (přece jen má dost své práce), tak jsem se rozhodl, že si vyzkouším práci s tímto programem (ať si jednoduché věci udělám sám a zrychlím tím proces). Zatím umím, kromě změnšování, ořezávat a tvořit průhledné pozadí (to nejdůležitější co potřebuji). Postupně ale prozkoumám další funkce jako retušování a dám vědět jak na to (Třeba již to umím a sepsal sjem to :)). Pokud bude potřeba tak i zkusím vytvořit jednoduchou animací.

Co Gimp 2 nabízí

Software Gimp 2 nabízí ohromnou paletu různých funkcí pro zpracovávání obrázků, jejich vylepšování, či fotomontáž. V Gimpu je podobně jako v photoshopu možnost používat hromadu nástrojů. Co jsem měl možnost se dočíst použivají se odlišně než v Photoshopu (jelikož photoshop neznám nemohu posoudit). Není ale problém otevřít a zpracovávat obrázky vytvořené v Photoshopu.

Filtry

Rozsáhlá je paleta filtrů, které umožnují vytvářet velice zajímavé efekty. Popíšu v nějakém z následujících článků.

Zasuvné moduly

Podobně jako FireFox (nebo i Photoshop) je k dispozici mnoho zasuvných modulů, které prácí s tímto programem zjednoduší, zrychlí, zefektivní a dokáží z něj vymáčnout o mnoho více než základní verze.

Upozornění

Před instalací GIMPu na Windows 98 je potřeba nainstalovat GTK knihovny pro Windows. Takže až budete stahovat nezapomeňte na tuto knihovnu. Já se s tím chvíli mořil :( Takže můžete stahovat na www.gimp.orgodkaz na jiný server

Vlastní názor na Gimp 2.0

V programu tvořím cca měsíc a mohu říci že je jedinečný. Pochopit se dá za chvílí. Už existuje i pár manuálu, takže je i z čeho čerpat. Většinou velice obšírně popisují mnoho funkcí, které nevyužiji. Proto jsem se rozhodl sepsat si vlastní poznámky.

Další články a Gimp 2.0

V souvislosti s programem Gimp a jeho ovládáním jsem, již sepsal tyto články:

| článek zveřejněn: 9.9.2007 |

Poděkování

Děkuji
za návštěvu a přeji ať zde nalezne vše co potřebujete...
 

Stránky o elektrotechnice, programování (PHP, DELPHI, CSS, XHTML, SEO), projektovém a time managementu.
RSS 2XHTML 1.1 | CSS | Email na autora: pavel@lasakovi.com | Copyright: Pavel a Danka 2005 | 6351 |

TOPlist

Doporučuji: Dana Lasáková, advokátní kancelář - Brno a Jak na Excel