Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
Jste zde: úvodní stránka » projekty » elektrotechnika » snimace-carkoveho-kodu

Snímače čárkového kodů

...čárkový kod není rodiné foto Somálců...

Co je čárkový kod

čárkový kod

Jednoduše řečeno změť tenkých černých čárek a bílích míst, Každá tenká čárka představuje logickou jedničku a každý tenká bíla "mezera" logickou nulu. Tlouška přestavuje jejich počet (tj. čím tlustší je pásek, tím více nul/jedniček bude za sebou následovat.


Co dělá snímač čarkového kodu

snímač čárkováho kódu

Převede tyto čárky a bíle mezery na 0 a 1, a příslušný program tyto 0 a 1 převede na přehlednější desítkové číslo. (o převodech mezi soustavami se zminím v jiném článků) Které již nám může říci něco o výrobku. Pokud je napojeno na databázový program můžeme okamžitě obdržet informace o tomto výrobku.


Obecně o využití snímačů

Představte si výrobní podnik, kde musí být informace o každém výrobků, kdo jej dělal, kdy atd. Posílat s každým výrobkem papír, kde se každý podepíše je zdlouhavé a neefektivní navíc lze snadno obejít (ne že by se čárkové kody obejít nedaly)...

Každý výrobek potom může mít jedinečné výrobní číslo, které tento výrobek provází během výrobě. Takto je výrobek nezaměnitelně a identifkovatelný. Dají se mu přiřazovat různé informace, kdy se vytvářel, kdo ho vytvářel, na jakém stroji, z jaké šarže materiálůb byl vyroben, atd. A budeli si zákazník přát můžeme mu bez problému přiložit protokol.

Se snímači čárkového kodu se setáte téměř v každém obchodě...

Užití snímače čárkového kodu - PŘÍKLAD 1

mueller milch čárkový kod

Využití snímačů čárkového kodů jsem viděl při stáži v továrně Muller Milch v Lepersdorfu. Kde každá paleta byla opatřena čárkovým kodem. Zde bylo ukryto co za výrobek je na ní umístěn. Po přečtení tohoto kodu se autmaticky uložila do rozlehlého skladu, případně některé výrobky byly umístěny do chladirenského skladu. Veškerý transport palet řídil počítač. Takže až přijel zákazním s kamionem již jej očekávali palety s požadovanými výrobky (jogurty, mléka, másla, ...) které si jen do kamionu naložil.

Užití snímače čárkového kodu - PŘÍKLAD 2

vorwerk logo - čárkový kod

Vorwerk vyrábí seriově mnoho druhů motorů, kdy některé jsou výrobně náročnější a některé jsou na výrobu méně náročné. Aby se využila kapacita linky maximálně má každý motor své výrobní číslo, které reprezentuje čárkový kod. Počítač poté řídí jednotlivé dopravníky a u některých operací které trvají chvílí různě kombinuje několik druhů motorů a pak je opět rozdělí na správné pracoviště.

Pozorovat jak se jednotlivé části motoru pohybují byl vylice zajimavý zážitek.

Užití snímače čárkového kodu - PŘÍKLAD 3

Koneckonců veškeré super a hypermarkéty pracují s čečkami čárkových kodů, prodavačka přejede čarkový kod na výrobků a již centrální PC ví, které položka ubyla. Pak již automaticky až poklesne nějaká surovina pod určitou mez objedná automaticky požadovaný výrobek. Jen někdy se musí udělat inventůra a odstaranit nesrovnalosti způsobene krádežemi.

Co je potřeba?

Pokud máte PC stačí si jen dokoupit čtečku čárového kodů. Na trhu jej jich značný výběr. Zapojit nainstalovat ovládací software a již můžete pracovat. Navíc cena těchto snímačů v porovnání s tím co dovedou je zanedbatelná

Snímače

Seznam jednotlivých článků o snímačích:

  • snímače
  • snímače čárkových kódu - právě čtete

Upozornění

Jde o moje postřehy, pokud stavíte realnou aplikací je vhodné si konkretní snímače podrobněji nastudovat z materiálů, které dodávají jednotliví dodavatele.

| článek zveřejněn: 12.4.2007 |

Poděkování

Děkuji
za návštěvu a přeji ať zde nalezne vše co potřebujete...
 

Stránky o elektrotechnice, programování (PHP, DELPHI, CSS, XHTML, SEO), projektovém a time managementu.
RSS 2XHTML 1.1 | CSS | Email na autora: pavel@lasakovi.com | Copyright: Pavel a Danka 2005 | 7203 |

TOPlist

Doporučuji: Dana Lasáková, advokátní kancelář - Brno a Jak na Excel