Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
Jste zde: úvodní stránka » kdo-jsem » co-prave-delam » je-dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany

aneb jak jsme se tam dostal

Jednoho dne jsem se rozodl, že mám zájem pracovat v na praxi v jaderné elektrárně. Tak po několika e-mailích a jednom zdlouhavém školení jsem se dostal do atomové elektrárny a mohl se ji projít i v místech, kde se mnoho lidí nemá šanci dostat. Velice zajimavá dovednost do budoucna.

reaktorovy-sal

Bezpečnost

Co se týče zabezpečenosti je to nejlépe zabezpečený podnik, co jsem poznal. Ať už co do přístupu do jednotlivých sekcí. (Kontroluje se nejen daný člověk, který má přístupovou kartu a heslo k ní, ale také se kontroluje jeho váha a pokud něco nesedí je okamžitě podána hláška na ostrahu a ta si pro výtečníka přijede :) .

Kde jsme měl praxi

Díky tomu že jsem byl na útvaru správy hmotného investičního majetku elektro. Lidé mají na starost kontrolu téměř všech rozvaděčů co v elektrárně jsou (cca 1000, v každém jsou desítky relátek stykačů, transformátoru, tlumivek a dalších měřicích a ovládacích zařízení. Někdy jedna měřicí krabička v ceně 2.000.000 Kč). Při tomto množství rozvaděčů a změtí kabelu se přesně musí vědět co kam vede co ovládá atp. Ještě že jsou k tomu počítače.

reaktorova hala

Co jsem prováděl

Dále se průběžně kontrolují záložní systémy které zapůsobí v případě havárie. To jest selže normální provoz. Nenaskočí náhrada havarijního a ani další záloha. Tím nastupují ony havarijní zařízení. A opět jsou ztrojené kdyby nějaké nenaskočilo tak ty další to za něj dokáží a každé je schopno pracovat samostatně a bezpečně odstavit elektrárnu. (je to řečeno zjednodušeně holt na přesný popis musí člověk trochu znát jak funguje výroba elektřiny proto nechám jen tento jednoduchý popis)

Zajimavosti z provozu

Naštěstí za provozu této elektrárny tyto záložní zdroje nemuseli zasahovat. Díky kontrole vše probíhá za normálního stavu. Jen pro případ možné havárie se průběžně kontrolují.

blokova dozorna

Návštěva reaktoru

Nakonec jsem se dostal k tomu asi nejdůležitějšímu co v elektrárně je. Navštívil jsem místnost s reaktorem. Procedury nutné k jeho návštěvě za to stály (je fakt vidět jak důkladně je zabezpečená). Mohl jsem alespoň jednou v životě na vlastní oči spatřit reaktor.

Poděkováni

Poděkování zaslouží všichni lidi co mně elektrárnou prováděli a vysvětlili jak to chodí jak je zabezpečená a vše kolem. Holt do dalšího studia a práce jsem dostal dobrý základ.

Informace na závěr

V elektrárně je přísný zákaz focení (teda neplatí to pro archivaci zapojení atd. ale ta se nesmí dostat ven z elektrárny...) Pozn. fotky použity ze serveru ČEZu


Z fotogalerie

trochu strachu
více fotek ve fotogalerií
 

Novinky

1.1.2010
nový web o MS Office -

14.4.2009
SPS 2008 - opožděně pár fotek z jednoho zajímavého veletrhu

5.4.2009
Makro MS Excel – práce s listy po zimním spánku se začínám probouzet :)

více novinek viz. historie
 

Poděkování

Děkuji
za návštěvu a přeji ať zde nalezne vše co potřebujete...
 

Stránky o elektrotechnice, programování (PHP, DELPHI, CSS, XHTML, SEO), projektovém a time managementu.
RSS 2XHTML 1.1 | CSS | Email na autora: pavel@lasakovi.com | Copyright: Pavel a Danka 2005 | 3476 |

TOPlist

Doporučuji: Dana Lasáková, advokátní kancelář - Brno a Jak na Excel