Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
Jste zde: úvodní stránka » dovednosti » tymova-prace » team-building

Teambuilding

aneb budování efektivního týmu...

Co je Teambuilding?

Teambuilding znamená budování efektivního týmu. Myslíte si, že Váš pracovní team je dobrým týmem?

Co je efektivní team (tým)?

Efektivní team - znamená maximální využití možností každého svého člena. Zapojení všech členů týmu (každý má rozdílné schopnosti), ale ve výsledku vytváří obrovský potenciál, který můžeme využít proti konkurenci.

Je náš tým efektivní?

To zjistíme teprve při reálné fungování týmu (skupiny). Nebo v modelových situacích během speciálních školicích programů. Teda spíše zjišťujeme v jakém stavu se team nachází. Pak se snažíme tento tým dobudovat (pomocí speciálních her). Jde o velice náročný proces. Než máme před sebou dokonale fungující team zabere to spoustu času a usilí.

Varianty Teambuildingu

  • Všeobecně rozvojově orientované programy
  • Specificky rozvojově orientované programy
  • Zábavné a motivační programy

Všeobecně rozvojově orientované programy

Pokrývají celou oblast působení klientů. Ale většinou se soustřeďují na nějakou schopnost či schopnosti, které rozvíjejí (např. schopnost komunikace, rozvoj tvořivé řešení problémů, rozvoj důvěry)

Typický program?
Kurz se zaměří na seznámení a naladění skupiny (více v článků o hrách). Tématem je vzájemné seznámení (např novinařská seznaka), naladění ke spolupráci a komunikace.

Pro koho?
Standardně fungující kolektiv, ktarý potřebuje lepší úrovenň spolupráce. Vhodné i pro stmelení zaměstnánců výzkumných a vývojových oddělení (např. vzniklo nové oddělení zaměstanci se neznají), nebo obchodníků kteří se nezanají, ale musí spolu spolupracovat (obchodní zástupci).

Specificky rozvojově orientované programy

speciálně zacílené na rozvíjení speciálních manažerských dovedností jako je delegovat, řešení konfliktů ...

Typický program?
Kurzy zaměřené na řešení konfliktu, delegování, využití svého potenciálů. řešení náročných úkolů v krizových podmínkách.

Pro koho?
Pracovní skupiny, které již pracují delší dobu společně, uzavřenější pracovní kolektivy či malé firmy

Zábavné a motivační programy

Outdoorové bloky s indoor variantami, reálné situace ve specifickém a novém prostředí (silný skupinový zážitek), rozbor situace po aktivitách (sdílení zážitků mezi účastníky), hry se zapojováním všech členů týmu do aktivity.

Pár těchto aktivyt jsem spoluorganizoval v rámci instruktoru Brno (www.instruktori.cz) či brontosauru (www.brontosourus.cz) či uplně na vlastní triko.

Typický program?
Kurz s legendou (tzv. červenou nití, má nějakou pointu) - slepecká víkendovka (aneb jak se žije bez zraku), cesta na severní půl, atd... V kurzus je všehochut, od seznámení, přes indoor i outdor aktivyty. Využití přednosti jednotlivých týmů. Stmelení kolektivu.

Pro koho?
Oficiálně by měl být kurz pro skupiny stojící před novým úkolem. případně pro načerpání bnové energie. V našich akcích to blo pro lidi, které zaujalo téma. Chtěli si zažít něco netradičního, něčemu se přiučit, poznat nové kamarády...

Postřehy

Většinou (u lepších firem), je nahnán šéf a jeho tým na tento kurz. šéf, aby se neztrapnil tak nutí své podřízené plnit různé úkoly (vysoká lana...), ale sám si to nezkouší. Tímto trpí soudržnost kolektivu. Jde o informace co jsem načerpal při spolupořádaní akcí a různě se dočetl v moudrých knihách a na internetu.

Související články o týmové práci

| článek zveřejněn: 20.3.2006 |

Poděkování

Děkuji
za návštěvu a přeji ať zde nalezne vše co potřebujete...
 

Stránky o elektrotechnice, programování (PHP, DELPHI, CSS, XHTML, SEO), projektovém a time managementu.
RSS 2XHTML 1.1 | CSS | Email na autora: pavel@lasakovi.com | Copyright: Pavel a Danka 2005 | 5491 |

TOPlist

Doporučuji: Dana Lasáková, advokátní kancelář - Brno a Jak na Excel