Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
Jste zde: úvodní stránka » dovednosti » projektovy-management » reseni-problemu-v-projektovem-rizeni

Řešní problémů v projektovém řízení

Když se něco může pokazit, tak se to pokazí, když se něco pokazit nemůže, tak se to pokazí také.
Murphy

Obecný postup při řešení problému

aneb trocha teorie nás nezabije :)

Obesný postup při řešení problému se skládá:

  1. Definujte problém - důležité je pochopení podstaty problému ne jeho vnější příznaky. Např.: Problém programu, který nevykonává požadovanou operaci, podstata problému je chyba v kódu.
  2. Shromaždit údaje - k objasnění problému bude nutno shromáždit informace (údaje). Toto získavání informací trvá dlouho (je velice drahé) musí se určit hranice, kdy prohlásíme, že potřebné údaje máme k dispozici (ať se tento krok neprovádí do nekonečna)
  3. Navrhněte řešení - včetně alternativních. Problém je ve vypjatých situacích. Přijmeme řešení (abychm uspokojili šéfa či zakazníka). Manažer projektu je pod velkým tlakem (psychologickým). Proto se snažíme vypracovat i alternativní postupy. Dobrá formulace šéfovi: "Mame problém, řešení známe, ale necháme si ho den, dva rozležet v hlavě.". Může se zdát že tento postup není moc příjemný, ale dosáhnem jim lepších výsledků (a potvrzují to i moudré knihy).
  4. Vyberte nejlepší variantu - pokud je variant více vybereme tu nejlepší, včetně postupu její realizace
  5. Informujte zainteresované - protože všichni znají pouze původní plán. Něco se změnilo je nutno zajistit, aby s tímto plánem byli všichni seznameni. Zabezpečime, aby někteří nepracovali podle plánu původního...
  6. Řešení sledujte - je nutno sledovat jak projekt postupuje a případně ho upravovat. Jak již víme, změny jsou součásti každého projektu. (Pokud se najde nějaká možnost zlepšení, zlevnění je potřeba ji v projektu uplatnit a provést jeho změnu.)

Rozhodování

aneb jak vybrat nejlepší variantu

Metody pro kvalitativní posouzení, která varianta je nejlepší. Využijeme ověřených metod. Pokud nechceme použít náhodných metod. Třeba hodu korunou. Když padne pana půjdeme do hospody, když padne lev tak do baru. No a když se postaví na hranu tak se půjde do práce. :)

Rozhodovací strom

Velice jednoduchá metoda. Např.: Máme možnost jít do hospody či do kina. což bude mít za následek nutnost výběru. V hospodě bude dobré pivo, nebo tam bude špatné pivo. Pokud půjdeme do kina tak film může být jak dobrý tak špatný.

rozhodovací strom

Nevýhoda rozhodovacího stromu je v tom, že je vhodný pro jednudužší rozhodování. Pokud musíme vzít v úvahu složitější rozhodnutí je vhodné vytvořit rozhodovací matici.

Rozhodovací matice

Jednotlivým kriteriím se přiřadí váha a po sečtení dostaneme nejvhodnějšího kandidáta. Přesný popis je v přípravě spolu s Excelovsou tabulou která nám s tímto vydatně pomůže.

Poznámka pod čarou

Jedná se o mé vlastní poznatky, které v některých profesích mohou fungovat jinak. Popisované nedostatky jsem získal na brigádach u stavebních firem, kde nefungovalo vše zrovna optimálně.

| článek zveřejněn: 5.10.2006 |

Poděkování

Děkuji
za návštěvu a přeji ať zde nalezne vše co potřebujete...
 

Stránky o elektrotechnice, programování (PHP, DELPHI, CSS, XHTML, SEO), projektovém a time managementu.
RSS 2XHTML 1.1 | CSS | Email na autora: pavel@lasakovi.com | Copyright: Pavel a Danka 2005 | 9263 |

TOPlist

Doporučuji: Dana Lasáková, advokátní kancelář - Brno a Jak na Excel