Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
Jste zde: úvodní stránka » dovednosti » projektovy-management » projektove-rizeni-zmeny

Změny - projektové řízení

v každém projektu se vyskytne alespoň jeden zvrat

Změna je trvalou součásti projektového řízení

projektove-rizeni-logo

Veškeré projekty podléhají změnam a skončí jinak, než se původně plánovalo. I když v dnešní době díky využití metod projektového řízení, zkušenosti, a moderním vypočetním programům je plánování čím dál přesnější a spolehlivější. Změny v plánu jsou zapříčiněny mnoha důsledky. Některé se ovlivnit dají jiné nikoli.


Vlivy na zpoždění projektů

Správně vytvořený projekt trvá 2x déle. Špatně vytvořen 10x déle.

Nejčastější příčinou odchylek v projektu jsou změny. Je pravda že jsou i případy, kdy předpokládáný projekt skončil dříve a byl levnější, ale tohle jen potvrzuje pravidlo, že většina projektu se opozdí a zdraží. (alespoň všechny stavební firmy, kde jsem byl jako brigadník nedodržely naplánovaný termín)

Změny zvenčí

Změny mohou přicházet zvenčí (zakázník, dodavatel). Zákazník dodá specifikaci později, či neúplnou. Zašle další požadavky (citlivost čidla, bezpečnost u software, větší výkon). Všichni zákazníci chtějí mít projekt hotový podle plánu (ne-li dříve), ale někteří dodávají podklady pozdě.

Změny vynucené

Další příčinou mohou být vynucené změny (stávky, zastavení produkce z nedostatku vody), v průběhu výroby se změní zákon (třeba o životním prostředí) a je nutno jinak zacházet s odpady. Použít bezolovnaté pájení. Přísnější kontrola na silnicích má za následek, že dopravní firmy začínají nestíhat dodávat. Řidiči mají obavy o své body a začínají se chovat ohleduplněji...

Problémy se zdroji

Další změnou jsou problémy se zdroji (lidské či materiální). Programátor je jen člověk a může onemocnět, zranit se. A již máme problém, chybý nám klíčový člověk (zdroj). Máme roční projekt a účetní otětotní. Najít a zaškolit novou zabere nějaký čas a finance.

Jak přijímat v projektovém řízení změny?

Jak již bylo řečeno dříve v každém projektu změny budou. (Pokud se nejedná o malinkatý projekt). Každý správně postaven projekt počíta s rezervami. Tudíž v případě problému můžeme tyto rezervy vyčerpat (aniž zákazník něco pozná).

Oznámení změn

Pokud dojde ke změně (zpoždění, zdražení, nebo i zrychlení a zlevnění). Je nutno (projektový plán) upravit. Je s tím sice práce (papírování), ale je jistota, že všichni zainteresovaní pracují podle aktuálního plánu. Než později zjistit, že polovina pracuje podle starého a je úplně někde jinde (víme kde, ale nemluvíme sprostě).

O změnách informujte

Ono lidsky je nepříjemné přiznat, že jsme udělali chybu. (kdo žádnou nikdy neudělal buď lže, nebo nic nedělá). Projekt u kterého je vidět, že je aktuální nabude na důvěryhodnosti (pětiletky se také plnili na 500%, ale...).

Praktická rada

Jak jsem to dělal.

Při organizovaní víkendovek se osvědčil balicí papír. Na něm byla uvedena základní kostra a samolepicí štítky, které víkendovku (projekt) upravily, doladily. Přesný popis jak mi to fungovalo zpracuji a uveřejním.

Poznámka pod čarou a projektovém řízení

Jde o mé vlastní postřehy. Před aplikací projektového řízení ve vaší firmě doporučuji si přečíst nějakou odbornou publikaci.

| článek zveřejněn: 25.3.2006 |

Poděkování

Děkuji
za návštěvu a přeji ať zde nalezne vše co potřebujete...
 

Stránky o elektrotechnice, programování (PHP, DELPHI, CSS, XHTML, SEO), projektovém a time managementu.
RSS 2XHTML 1.1 | CSS | Email na autora: pavel@lasakovi.com | Copyright: Pavel a Danka 2005 | 5776 |

TOPlist

Doporučuji: Dana Lasáková, advokátní kancelář - Brno a Jak na Excel