Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
Jste zde: úvodní stránka » dovednosti » pravo-dane » financni-krize

Finanční krize

... aneb jiný pohled na akcie a proč jejich hodnota klesá ...

Proč vznikl krach?

protože existují ekonomové?

Subjektivní pohled na to proč, vzniká krach nejen na burze.
Jakákoli podobnost se skutečnosti je čistě náhodná a nezakládá se na pravdě.

Proč vznikla akcie?

neplatit úroky bance...

Představte si podnikatele, našetřil 100.000 založil si firmičku, ale protože potřebuje peníze na rozšíření výroby hledá možnosti. Když si půjčí od banky, musí ji částku vrátit s velkým úrokem. Napadne ho, že si půjči od soukromníku, vydá "akcie" na které vyplatí dividendy (část ze zisku). Akcie jsou úspěšné, dividendy jsou vypláceny. Podnik dále investuje. Je na tom lépe než kdyby si půjčil v bance s plácel jí úroky...

Rozšířování výroby

firma roste a potřebuje finance...

Jelikož má další kontrakty a potřebuje rozšířit výrobu, vydá další akcie (podnik se nadmíru dobře rozvíjí). Majitel investuje do rozšířování vyplácí odměny svým klíčovým pracovníkům, prosperita a spokojenost roste. Mezi radoby ekonomy (takzvaní počítači fazolí) se zpráva o úspěchu roznese a cena jeho akcií začne stoupat. Protože z výroční zprávy je jasné, že firma ma spoustu dalších zakázek. Ekonomové vidí rychlý a bezproblémvý zisk.

Majoritní vlastnictví

Spekulanti ze středních škol ekonomických (fazoláři) zkoupí firmu, teda její akcie. Když už mají nadpoloviční většinu akcií, chtějí jednoduše hodně vydělat (bez práce a dalšího přemýšlení, jsou přeci ekonomové). Přeci jen 5% je pro ně málo. Jak jim v mateřské školce řekli a oni zatím nezapomněli.

Levně nakoupit, draze prodat...

Udělají jednoduchou věc, stopnou investice, odměny, neinvestují do oprav strojů. A mnou si ruce jak jim firmy vydělává i 20%. Berou šílené odměny, ale dále nemyslí...

Jak to pokračuje

zkáza pokračuje, ač není navenek vidět

Firma začne mít problémy (zatím nic neříká, nemůže), odcházejí zaměstnanci (když je nikdo neoceňuje a nemají z čeho tvořit proč by nešli jinam...), konkurence navíc přijde s lepší nabídkou. Současná firma nemá zakázky, začne propouštět a dělat další úsporná opatření. Jelikož nemá zkušené zaměstnance a ti nový nemají tolik zkušenosti ani prostředky na vývoj, jde to dále z kopce. Její akcie se stále prodávají a rostou (protože loni byl zisk 20%, tak je chtějí mít všichni rádoby ekonomové). Přitom firma již je na pokraji krachu (hasí problémy, aby ještě chvílku vypadala dobře).

Před koncem

než dojde ke krizi...

Chytřejší podvodníci na to přijdou a tak se snaží ještě akcie co nejvýhodněji prodat (ať neprodělají). Blbější ekonomové (co nezvládají ani počítaní fazolí) je v domění výhodnosti kupují (z jejich peněz to není). Jelikož ve firmě už téměř nic není (jen vrátný, topič a nástěnkář). Takže místo několika miliónu mají v ruce bezcené papíry (nedají se použít ani na oné místnosti).

Holt tito nejpomalejší ekonomové jsou mnohdy ve velkých institucích spravujících miliardové portfolia, takže ztráta jedné firmy (několika akcií) nic neznamená. Jenže když se jich nahromadí mnoho, tak zisky jsou dolů. Akciový trh jde do kytek.

Závěrem...

Podnikatel je vpohodě, podnik výhodně prodal. Ekonomové (experti na počítaní fazolí) jsou také vpohodě mají velké mzdy za realizované obchody. No a nejhůře jsou na to malí akcionáři, kteří takto přišly o své investované peníze.

Aby alespoň trochu minimalizovali problémy, musí rychle najít jinou perspektivní firmu od které se koupí akcie, aby se v této firmě omezily investice....

Následky...

musíme počkat až dopadneme na dno?

Jelikož firmy zkrachuje propustí lidí, ono třeba 300 lidí není mnoho, ale dalších 300 lidí pro tuto firmu pracovalo nbo dodávalo zboží, takže začnou mít také problémy. Když je ve městě víc nezaměstaosti, již tolik neprosperují restaurace, obchody, ty začnou také propouštět. Když lidé nemají práci mají problémy se splátkami hypoték, banky je začnou prodávat pod cenou, jelikož není kdo by je koupil...

Kdo je viník?

Nenažranost některých rádoby expertu (považujících se za mistry světa) na ekonomiku, když chtějí vyždímat z firmy co nejvíce, bez toho, aby použily mozek.

Máte jiný názor?

Tento Vám neberu, jde jen o pohádku na dobrou noc, jakákoli podobnost s existující finanční krizi je čistě náhodná...

| článek zveřejněn: 28.10.2008 |


Komentáře » přidat

Miro

skôr to bude tým, že ekonomika založená na peniazoch ide do krachu, inflácia a pod., ale prečo? treba si pozrieť dokument Zeitgeist addendum s cz sk titulkami. - napísať do googlu.

   16. 11. 2008, 12:42:59

Vlads53

NENAŽRANOST některých "podnikatelů" a "akcionářů" nezná mezí.
např.Nestačí mu 2 auta, musí mít 3,4,5, atd.
Zavedl bych povinnost investovat min. 20% zisku zpět do firmy (obnova a investice, školení zaměstnanců,..), přiměřenou část na mzdy (inflace + nějaké malé % navýšení) a tzv. "neprožírat" zisky.

   1. 01. 2009, 12:16:40

Lubomir Synek ing.

Pane Lasák, zdravím Vás a sděluji, že jsem si s chutí přečetl Váš manažerský rychlokurz. Musím konstatovat, že máte bohužel pravdu. Problém je samozřejmě složitější o terciální sféru, protože z daní těch malých daňových poplatníků (a bohužel to nejsou podnikatelé, ale zaměstnanci, kdo daně platí) nelze utáhnout takový byrokratický moloch, jakým je státní správa. A to se obávám,že náklady na represívní aparát spolknou prostředky určené pro dravotnictví,školství,kulturu.Co s nespokoje- ností nezaměstnaných asociálů, k tomu mafiácká chobotnice v nejv. sférách? Další téma...

   12. 10. 2009, 14:14:40

Přidání komentáře

Chcete-li můžete článek komentovat. Neodpovídám za názory čtenařů, jen si vyhrazuji právo vulgarní výrazy a názory odporující dobrým mravům vymazat.

  • jsou povinné všechny tři položky
  • IP adresa je zaznamanávána, ale nezobrazuje se
  • Jsou povoleny tagy <b></b>, <u> </u> a <i></i>
Stránky o elektrotechnice, programování (PHP, DELPHI, CSS, XHTML, SEO), projektovém a time managementu.
RSS 2XHTML 1.1 | CSS | Email na autora: pavel@lasakovi.com | Copyright: Pavel a Danka 2005 | 2928 |

TOPlist

Doporučuji: Dana Lasáková, advokátní kancelář - Brno a Jak na Excel